ضایعات چیست و به چند دسته تقسیم می شود؟ ♻️ | ضایعات آسیا

ضایعات چیست و به چند دسته تقسیم می شوند؟

ضایعات چیست و به چند دسته تقسیم می شوند؟


در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی کلی در مورد ضایعات چیست و به چند دسته تقسیم می شوند؟ بپردازیم. می خواهیم در مورد انواع ضایعات و ویژگی های ضایعات کاربرد آن ها و قابل بازیافت بودن هر کدام از ضایعات اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم. لطفا تا پایان مقاله ضایعات آسیا همراه ما باشید، در ضمن با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

مطلب پیشنهادی : بهترین خریدار ضایعات آهن 

✅ خریدار ضایعات آهن ✔ ضایعات آسیا
💰 قیمت 💸 بالاترین قیمت بازار
☎️ شماره تماس 📞 09121505272
🔴 انواع ضایعات 🧲 آهن، تیرآهن، میلگرد، چدن و …

ضایعات چیست و به طور کلی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

کسانی که خریدار ضایعات آهن هستند باید این موضوع را بدانند که این نوع ضایعات جزء با ارزش ترین و در عین حال بیشترین نوع تولید در صنعت می باشد. ضایعات آهن ممکن است در کارخانه ها بر اثر فرآیند ناقص تولید ایجاد شوند و یا در کارخانه های دیگر تجهیزاتی و قطعاتی باشند که کارایی خود را از دست داده باشند. این موارد به هر ترتیبی که ایجاد شده باشند دارای ارزش بوده و همواره خریدار دارند. زیرا به عنوان یکی از لوازم ضروری کارخانه ذوب آهن مورد استفاده قرار می گیرند.

در طی مراحل تولید ضایعات به طور معمول مواردی مانند شکسته شدن و صدمه دیدن، تبخیر شدن، و سایر مواردی که ممکن است روی دهد که باعث از بین رفتن بخش از کالاهای در جریان تولید گردد که به آن ضایعات می گویند .ضایعات به طور کلی به دو دسته ضایعات عادی، ضایعات غیر عادی تقسیم بندی می شوند که به توضیح هر کدام می پردازیم.ضایعات چیست و به طور کلی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

ضایعات غیر عادی، این نوع ضایعات به دلیل نداشتن اطلاعات ناکافی کارگران به صورت غیر عادی در تولید ایجاد می گردد را به عنوان ضایعات غیر عادی شناسایی می کنند باید به این نکته توجه کنید که ضایعات غیر عادی را در حسابی به عنوان ضایعات غیر عادی شناسایی می کنند و ثبت می کنند در نهایت به حساب سود و زیان انتقال می دهند.

ضایعات عادی، ضایعاتی که با توجه به ماهیتی که در عملیات تولید ایجاد می شود تولید می گردد و جلوگیری از وقوع آن غیر ممکن است به این نوع ضایعات ضایعات عادی گفته می شود. این ضایعات به صورت یک هزینه جداگانه شناخته نمی شود و ثبت جداگانه ای آن صورت نمی پذیرد. ضایعات بر روی واحدهای سالم تولید شده سرشکن تسهیم می گردد. بحت روش تسهیم ضایعات عادی به کالاهای سالم گسترده است چرا که باید زمان ایجاد ضایعات شناخته می شود.

ضایعات چیست و انواع آن کدامند؟

به طور کلی می توانیم بگوییم که ضایعات به محصولات و تولیداتی در صنعت و یا یک تولید در کارخانه ها اطلاق می شود که دارای نقص در تولید آن ها باشد. علاوه بر این که قابلیت فروش در بازار را نداشته قابلیت استفاده هم ندارند. یا به مواد و تجهیزاتی گفته می شود که در اثر آسیب رسیدن و یا پایان یافتن عمر مفید خود قابلیت خود را از دست دادن و دیگر نمی توانیم در محل های مورد نظر خود استفاده کنیم.

ضایعات در صنعت های مختلف تعریف های متفاوتی دارد به طور مثال ضایعات ایجاد شده در صنعت فولاد و آهن با ضایعات در صنعت پلاستیک متفاوت است. به طور مثال در برخی صنایع مانند صنایع پزشکی و بیولوژیک با این ضایعات ایجاد شده بابد متفاوت برخورد کرد. ما در این بخش قصد داریم با انواع ضایعات و نحوه برخورد با هر کدام از این ضایعات اشاره کنیم ضایعات آهن، ضایعات روغن آهن، ضایعات آهن سوپر ویژه، ضایعات آهنی ویژه، ضایعات آهنی درجه یک و دو سه، محصولات گالوانیزهضایعات چیست و انواع آن کدامند؟

 

استفاده از ضایعات بر اساس دسته بندی ها متفاوت است ولی در این بخش به عمده ترین روش استفاده آن ها اشاره می کنیم. مهم ترین موارد استفاده در صنعت فولاد سازی می باشد و تولید موادی که دارای استحکام بالایی باشد. مانند تولید فولاد مقاوم در برابر ساییدگی و خش. استفاده در وسایل و لوازم خانگی، استفاده از ساخت وسایلی همچون میز، صندلی، تخت استفاده از این مواد عادی بوده و نوع آلیاژ استفاده شده در این پسماندها مهم می باشد.

استفاده در مجسمه سازی و کارهای هنری، استفاده از این ضایعات آهن به صورتی که آب شده و یا به همان شکل در بعضی از کشور ها به شکل تندیس و یا مجسمه مورد استفاده قرار می گیرد البته قابل ذکر است که این موارد خیلی کم و محدود است ولی باز هم درصدی از این ضایعات را به خودش اختصاص داده است. استفاده در برخی از صنایع مادر، این مواد با تجهیزات و آلیاژ خود در صنعت های مانند خودروسازی، ایجاد پل و هواپیما استفاده می شود.

ضایعات چیست؟ معرفی انواع ضایعات و کاربرد آن ها

ضایعات یکی از مفاهیم می باشد که ما روزانه با آن ها سرکار داریم و استفاده می کنیم. ضایعات خانگی، ضایعات فلزی، نخاله های ساختمانی، بازیافت، محیط زیست، تفکیک زباله و غیره ضایعاتی هستند که روزمره در مورد آن ها می شنویم. اما وقتی که می خواهیم که دقیق تر بشویم و معنی ضایعات را متوجه شویم به این معنی که ضایعات به طور کلی به معنی جمع ضایعه و ضایع است که کلمه عربی است و در فارسی پسماندها پیشنهاد شده است که چندان متداول نیست.

به طور کلی چهار نوع ضایعات داریم که شامل ضایعات فلزی و غیر فلزی، ضایعات الکترونیکی و الکتریکی و غیر الکترونیکی، ضایعات صنعتی، ضایعات خانگی می باشد که توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم. ضایعات فلزی، تقریبا به هر فلزی که عمرش به پایان رسیده باشد و کاربرد خود را از دست داده باشد به آن ضایعات فلزی گفته می شود. انواع ضایعات فلزی مانند استیل، چدن، آلومینیوم، مس، برنج، روی و سایر فلزات.ضایعات چیست؟ معرفی انواع ضایعات و کاربرد آن ها

ضایعات غیر فلزی، تقریبا هر اشیایی که غیر فلزی و کارکرد خودش را از دست داده باشد در این دسته قرار می گیرند از جمله آن ها می توانیم به پلاستیک، کاغذ و کارتن، نخاله های غیر فلزی ساختمانی از قبیل سنگ، گچ، سرامیک، شیشه، لاستیک، مواد شیمیایی، روغن، ضایعات کشاورزی و یا حتی نون خشک در دسته ضایعات غیر فلزی قرار می گیرند.

ضایعات الکترونیک و الکتریکی، هر وسیله ای که از نوع الکترونیک و الکتریکی باشد و کارکرد خود از دست داده باشد در این گروه قرار می گیرد مانند موبایل، قطعات، کامپیوتر، تلویزیون، رادیو، سیم و کابل، وسایل خونگی و برقی در این گروه قرار می گیرند. ضایعات غیر الکترونیکی، سایر ضایعاتی که در گروه ضایعات الکترونیکی و الکتریکی قرار نمی گیرد جزئی از ضایعات غیر الکترونیکی قرار می گیرد.

دسته ای دیگر از ضایعات که به ضایعات صنعتی مشهور می باشد، این نوع ضایعات در واحد های صنعتی و تولیدی ایجاد می گردد. که شامل مواردی مانند مواد شیمیایی، مواد پلاستیکی، فلزات و غیره است. بیشتر این ضایعات صنعتی به عنوان مواد ساختمانی بازیافت می شوند. ضایعات خانگی، این نوع ضایعات هم در مناطق صنعتی و هم در مسکونی یافت می شود و هرگونه ضایعاتی که در محیط خانگی یافت می شود را ضایعات خانگی می گویند ضایعات فلزی و غیر فلزی

ضایعات چیست و تفاوت آن ها

تفاوت ضایعات و زائدات، ضایعات و زائدات در بیشتر موارد باهم اشتباه گرفته می شوند. در مورد ضایعات می توانیم بگوییم که در برخی مواقع خروجی یک محصول از واحدهای تولیدی، با استانداردهای در نظر گرفته شده که با آن محصول مطابقتی ندارند، به همین دلیل همین امر باعث شده است که آن محصول از فرآیند مورد نظر کنار گذاشته شود که به عنوان قراضه و یا ضایعات به فروش می رسند. اما پسماند های حاصل از مواد اولیه و دور ریز که از باقی مانده برش های آهنی زائدات گفته می شود.

قراضه های حاصل از تولید آهن و فولاد به دو دسته تقسیم بندی می شود، قراضه داخلی و قراضه خارجی. قراضه داخلی، این نوع قراضه در پروسه فولاد سازی از قبیل شمش و محصولات فولادی این نوع قراضه تولید می شود در واقع زمانی که محصولی استانداردهای کیفی را رعایت نمی کنند قراضه خارجی، این نوع قراضه خارج از مرحله تولید که ایجاد می گردد خود را دو دسته قدیمی و جدید قرار می دهد.ضایعات چیست و تفاوت آن ها

موضوع بازیافت از شروع انقلاب صنعتی و آغاز  تفکیک این موضوع همیشه مطرح بوده است. این مسئولیت بیشتر بر عهده دولت ها بود ولی بعد از این که بخش های خصوصی از سود کلانی که در رابطه با بازیافت وجود دارد آگاه شدند. سرمایه گذران به بیزنس علاقمند شدند. بیزنس طلای کثیف یا همان ضایعات امروزه در کشور ما یکی از پر سود ترین تجارت های موجود  می باشد.

ویژگی ضایعات چیست؟

یکی از ویژگی ها بهترین خریدار ضایعات آهن این می باشد که ضایعات شما را به صورت یک جا و به صورت نقدی با بالاترین قیمت در محل از شما خریداری می شود. این ویژگی مهم باعث شده که ضایعات آسیا یکی از بهترین مجموعه ها در زمینه خرید و فروش ضایعات تبدیل شده باشد.هدف از خریداری این ضایعات بازیافت و جلوگیری از هدر رفتن انرژی و کاهش آلودگی هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش زباله و افزایش کود کمپوست است.

معمولا ضایعات دارای چند درجه و رتبه هستند که درجه اول از لوازم موتورهای سبک و سنگین هستند، که شامل ورق های روغنی سیاه و بدون زنگ زدگی می باشد. قراضه های درجه دوم درب و پنجره، تنه دوچرخه و غیره هستند، ضایعات درجه سوم معمولا زنگ خورده هستند که شامل عناصری از جمله نیکل، کروم، آلیاژ می باشد. بر اساس تحقیقات صنعتی  که بر روی تمامی قراضه ها اعمال شده است بر اساس آن قراضه ها را از یک دیگر جدا می کنند.ویژگی ضایعات چیست؟

موضوع ضایعات بسیار گسترده و در بسیاری از موارد حساس است این تجارت در صورتی که با آگاهی وارد شود تجارت پرسودی برای شما می باشد. در بعضی از کشورها سود این بیزنس تا حدی می باشد که دولت ها اجازه ورود به بخش های خصوصی را نمی دهند. و در بعضی از موارد بازیافت ضایعات به یک چالش سیاسی بین کشورها و تنش منجر می شود.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به بررسی ضایعات چیست و به چند دسته تقسیم می شوند؟ پرداختیم. امید داریم که اطلاعات ذکر شده در این مقاله مفید واقع شده  و استفاده بهینه را از آن برده باشید سعی کردیم در مورد انواع ضایعات و کاربرد آن ها اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. برای اطلاعات بیشتر لطفا به سایت ضایعات آسیا مراجعه کنید، در ضمن با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید