روش های جمع آوری ضایعات ♻️ + از کجا ضایعات جمع کنیم؟ ✅

روش های جمع آوری ضایعات

روش های جمع آوری ضایعات در چه مکان هایی انجام می شود؟


در این بخش از مقاله قصد دایم به برسی کلی روش های جمع آوری ضایعات بپردازیم. می خواهیم درباره ی انواع ضایعات و روش های جمع آوری این ضایعات بازیافت آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. لطفا تا پایان مقاله ضایعات آسیا مارا همراهی کنید، در ضمن با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

مطلب پیشنهادی : بهترین خریدار ضایعات آهن 

✅ روش های جمع آوری ضایعات ✔ ضایعات آسیا
💰 قیمت 💸 بالاترین قیمت بازار
☎️ شماره تماس 📞 09121505272
🔴 انواع ضایعات 🧲 آهن، تیرآهن، میلگرد، چدن و …

منظور از روش های جمع آوری ضایعات چیست؟

جمع آوری ضایعات، شغلی با اهمیت است که جمع کنندگان ضایعات آن را برعهده دارند. ما در زندگی روزه مره خود با محصولات فلزی سروکار داریم. سرانجام روزی می رسد که، محصولات فلزی دیگر برای ما کاربردی ندارد. جمع کنندگان به عنوان مهره ی پیشگام در صنعت ضایعات، مواردی که دیگر قابل استفاده نیستند را به جریان بازیافت و جهت استفاده مجدد منتقل می کنند.

برای جمع کنندگان ضایعات، فعالیت و مزایای مختلفی وجود دارد که از جمله، انجام یک کار مهم از نظر محیط زیستی، توانایی درآمدزایی، خود اشتغالی، انعطاف پذیری در زمان بندی کاری به صورت تمام وقت یا نیم وقت، بودجه ابتدایی و متوسط، بازار با میزان تقاضای ثابت بدون در نظر گرفتن این موضوع که اقتصاد کشور خوب است یا بد.

مطلب پیشنهادی : خریدار ضایعات آهن

منظور از روش های جمع آوری ضایعات چیست؟

به مصالح معیوب و یا غیر استفاده که قابلیت بازیافت دارند ضایعات گفته می شود. خریدار ضایعات آهن به دنبال محصولاتی  هستند که بازیافت پذیر باشد نکته ای که وجود دارد این است که فولاد بیشترین حجم تولید را در میان فلزات دارد و به همین دلیل است قیمت ارزانتری نسبت به سایر فلزات دارد و همچنین از بالاترین ارزش ناخالصی نیز برخوردار است.

این روزها شاهد زباله گردها در شهر و یا روستا ها هستیم. پدیده حاصل شرایط بد اقتصادی و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد است که زباله گردی به یک چالش در کشور تبدیل شده است و باتوجه به شرایط حال حاضر کشور(کرونا) این مسئله سلامت تحت تاثیر و تبعات خود قرار داده است. زباله گردها ضایعات همچون کاغذ و مقوا، قوطی های کنسرو بطری به مرکز های خرید ضایعات تحویل می دهند.

مراحلی اساسی برای روش های جمع آوری ضایعات

مرحله1) یاد بگیرید که ضایعات آهنی و غیرآهنی را از یکدیگر شناسایی کنید. فلزات غیرآهنی شامل مس، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و سایر موارد هستند. فلزات آهنی هم شامل محصولا آهنی که در بیشتر محصولات مانند ماشین های از کار افتاده، اجاق گاز، یخچال یافت می شود. مرحله 2) با انبارهای ضایعات آشنا شوید و جوانب مثبت یا منفی معامله کنندگان ضایعات را بشناسید. شرکت ها که در حوزه ی ضایعات کار می کنند را می توانید از طریق اینترنت پیدا کنید.

مرحله سوم) با نحوه قیمت گذاری ضایعات آشنا شوید به طور کلی فلزات غیرآهنی کمیاب و با ارزش تر از فلزات آهنی می باشد اما چون قیمت گذاری ضایعات دچار نوسانات می باشد طبیعی است که باید به روز باشید. مرحله چهارم) باید یک وسیله نقلیه برای جمع آوری ضایعات داشته باشید برای جمع آوری ضایعات کامیون یا وانت نیاز می باشد. همچنین تسمه ها یا زنجیرهای مخصوص که برای حمل بار است را به محموله خود وصل کنید.

مراحلی اساسی برای روش های جمع آوری ضایعات

مرحله 5) یک عملیات ایمنی برنامه ریزی کنید مطمئن شوید که از تجهیزات کافی برخوردار هستید و همچنین نحوه کار و استفاده از این ابزار را دارید عینک، دستکس، کفش های ایمنی، جلیقه بازتابی و جعبه های کمک های اولیه عناصر اصلی حفاظت از جان شما هستند. مرحله 6) یکی از ابزار های مهم جهت جمع آوری ضایعات آهن ربا ها هستند که به تشخیص ضایعات آهنی و غیرآهنی به شما کمک می کند.

مرحله7) ضایعات کاران بهترین مکان را برای پیدا کردن ضایعات را باید بدانند کجاست. این موارد ممکن است شامل مشاغل کوچیک، فروشگاه های تعمیر اتومبیل، انبار ضایعات و در مناطق مسکونی یافت می شود. اگر وارد شغلی شدید که مرتبا ضایعات تولید می کنید. می توانید که شغل خود را به جمع آوری ضایعات تبدیل کنید. روش های دیگر مانند تبلیغات محلی و یا خرید وسایل دست دوم همسایگان به عنوان مثال لامپ های برنجی قدیمی.

روش های جمع آوری ضایعات و بازیافت آن ها

ضایعات علاوه بر محیط های مسکونی، در محیط های صنعتی یافت می شود. اکثرا ضایعات کاران بعد از جمع آوری ضایعات آن ها را در یک محیط باز انبار می کنند. به دلیل حجم بالایی از این ضایعات آهن در انبارها احتمال حادثه در اثر کندو کاو وجود دارد. معمولا برای ورود به این انبار ها از افراد تعهد می گیرند و مسئولیت هرگونه اتفاق را بر عهده خود مشتری می گذارند.

جمع آوری ضایعات یکی از مهم ترین شغل ها دنیا با کمک قراضه های فلزی است. مثلا این گونه تصور کنید که به طور مداوم از سنگ آهن و سایر منابع اولیه برای سازه های فلزی و ابزار فلزی استفاده می شود، در این صورت روزانه حجم بالایی از منابع اولیه مصرف می شود و مقدار زیادی از این قراضه ها توسط کارخانه ها و مردم دفن می شوند. این روند در زمان کوتاهی منجر به آلودگی زیست محیطی و کوهی از فلزات می شود

روش های جمع آوری ضایعات و بازیافت آن ها

در ادامه مبحث بالا باید گفت که به علاوه بر این که منابع مصرفی انسان بر روی کره زمین محدود و تمام شدنی است. منطقی ترین راه برای این مشکل استفاده مجدد از این ضایعات است. وجود چنین شغلی (جمع آوری و خرید و فروش ضایعات) توجیه پذیر است و این کار با درآمد مناسبی نیز همراه خواهد بود به شرطی که موارد مورد نیاز را رعایت کنید. در حقیقت کارخانه هایی که به تولبد ضایعات فلزی می پردازند، یا کارخانه هایی که کار بازیافت فلزات انجام میدهند، با این مواد می توانند درآمد خوبی داشته باشند.

جمع آوری ضایعات چگونه انجام می شود؟

جمع آوری ضایعات در بیشتر شهرهایی تهران و بسیاری از شهرهای ایران به یک روش کاملا سنتی انجام می شود، به همین دلیل به خریداران ضایعات سیار یا  به اصطلاح دورگرد نامیده می شوند. یا بعضی از افراد با خودرو های شخصی خود و با نصب بلندگو ها اقدام به چرخیدن در معابر، کوچه ها و خیابون ها کرده اند به دنبال خرید ضایعات ارزشمند هستند. این روش از سالهای دور وجود داشته ولی متاسفانه شاهد افزایش روزبه روز تعداد آن ها هستیم.

جمع آوری ضایعات فلزی یکی از مهم ترین مشاغل جهان است. به عوان مثال، استفاده مجدد از سنگ آهن و سایر منابع اولیه برای تولید ابزار و وسایل فلزی در این حالت مقدار زیادی از منابع اولیه مصرف می شود و مقدار زیادی از ضایعات توسط کارخانه ها و مردم دفن می شود. این روند کار یک اشتباه استکه منجر به آلودگی محیط زیست و خسارت های جبران ناپذیری را بر طبیعت به علت کوهی از فلزات وارد کند.

جمع آوری ضایعات چگونه انجام می شود؟

مزایای جمع آوری فلزات

  • انعطاف پذیری برای این پیگبری ضایعات به صورت تمام وقت و یا نیمه
  • انجام یک کار بسیار مهم برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی خواهد بود
  • توانایی تولید درآمد مناسبی را داراست.
  • امکان خود اشتغالی را دارد
  • هزینه متوسطی نیز نیاز دارد
  • تقاضا ثابتی دارد

مطلب پیشنهادی خریدار ضایعات در اسلامشهر: خرید و فروش ضایعات به عنوان یک شغل نقش مهمی و حیاتی در چرخه جمع آوری ضایعات و بازیافت ضایعات ایفا می کند خریدار ضایعات در اسلامشهر از جمله مجموعه های فعال در این زمینه هستند که با فعالیت در این میدان، علاوه بر کسب سود، به حفظ محیط زیست ام کمک می کند.

ویژگی های جمع آوری ضایعات

بازیافت ضایعات فلزی یکی از موارد بسیار مهم در صنایع که در پیشرفت کشور نقش مهمی دارد. بخش زیادی از بازیافت به فلزات رنگی بر می گردد. صنعت بازیافت بسیار سودمند است سود بعضی از افراد بالای 40 درصد و بازیافت منافع متعددی دارد. به همین علت است که به ضایعات طلای کثیف مشهور است. از آن جایی که با افزایش جمعیت در جهان، تقاضا افراد برای محصولات بالا رفته است

وجود یک مرکز جمع آوری ضایعات در سطح شهر ها و مناطق مسکونی مضرات و معایب های بسیاری دارد، این مراکز معمولا محل تجمع زباله و ضایعات هستند، بنابراین این مراکز می تواند محل تجمع موجودات موذی مانند موش، سوسک و غیره نیز تبدیل شوند، قطعا اگر این مراکز در خارج از مناطق مسکونی واقع نشده باشند، بهداشت و سلامت عمومی منطقه مسکونی را مورد تهدید قرار می دهند، شاید تهدید سلامت یکی از معایب وجود این مراکز می باشد.

ویژگی های جمع آوری ضایعات

در صورتی که مراکز جمع آوری ضایعات بدون مجوز در حال فعالیت باشند، امکان برخورد قانونی با این مراکز قانونی ضایعات وجود دارد، لیست مراکزی که دارای مجوز فعالیت هستند در اختیار شهرداری ها نیست به این دلیل که این مجوزها از طریق سازمان صنعت،معدن، تجارت، صادر شده است. لیست مراکز و محل قرارگیری آن ها نیز در اختیار سازمان مدیریت وپسماند شهرداری قرار دارد.

در صورتی که مراکز جمع آوری ضایعات در مناطق مسکونی بدون مجوز فعال باشند و توسط مردم و ساکنان شکایتی به شهرداری ها گزارش شود این موارد به کمیسیون ماده 55 ارسال می شوند و اخطارهای لازم را  به آن ها ابلاغ می کنند. در صورتی که به اخطار توجه نشود در همین کمیسیون رای برای جمع آوری این مرکز ضایعات اخذ می گردد. متاسفانه مراکز جمع آوری ضایعات منجر به ایجادبرخی مشاغل نامناسب نیز می شوند.

کلام آخر

در این بخش از مقاله به بررس روش های جمع آوری ضایعات پرداختیم. امید داریم که اطلاعات ذکر شده در این مقاله مفید واقع شده و استفاده بهینه را از آن ها برده باشید. سعی کردیم که به انواع روش ها برای جمع آوری ضایعات و مراکز جمع آوری ضایعات بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه به سایت ضایعات آسیا مراجعه کنید، در ضمن با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

4.2/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید